Ковальчук Марія

1Марія Федорівна КОВАЛЬЧУК народилася 1934 року в с.Великому Ключеві Коломийського району Івано-Франківської області. Дитинство майстрині було надзвичайно тяжким. Мала дівчинка невідчула любові ні матері, ні батька, які не знайшли між собою спільної мови, бо кожен жив своїм власним життям. Для насміялася над малою Марійкою: вона стала забавкою, яку брали жити то до мами, то до тата. Страшно дівчинці було почути від матері, що вона її не любить, бо не любила батька; за найменшу провину а часто і без причини, бита і сварена. Завжди в роботі по господарсту, а з 1951 року - ще й у колгоспі. На прожиття їй доводилося заробляти самій, мати не працювала...

Про творчість Марії Ковальчук писати складно, адже до своїх робіт майстриня підходила не як дипломований художник, зі знанням справи, а лише так, як підказувала інтуїція. Усі скульптурки майстрині виконані технікою ручної ліпки зі слудви (глини власного приготування), таку фігурку висушувала, грунтувала білилом і розмальовувала гуашевими фарбами, покривала лаком. Каркасом для кожної з фігурок служили цвяшки і шматочки дерева, дроти різної товщини. Кожна робота художниці є оригінальним твором з огляду на те, що виконана вручну у єдиному екземплярі. Ці іграшки справді гарні й своєрідні, Не засмічені дрібничковим педантизмом виконання. У них нема цілковитого натуралізму, хоча фігурки - сільські герої: весільні пари з Верховинщини, Великого Ключева, Мишина. Починаючи з 1980 року, технологія робіт Марії Ковальчук змінилася: напівплоскі зображення героїв замінили багатофігурні об'ємні композиції. Тематика робіт значно розширилася, техніка виконання вдоконалилася: тут більше об'ємних скульптурок, конкретних, побудованих на знаннях традицій рідного села, народних свят, одягу. Композиції багатофігурні, об'єднані однією завершеною темою. Серед них найцікавішою є етнографічна скульптурна зарисовка "Звізда". Постаті фронтальні, статечні, кожна фігура показана в народному одязі чи костюмі, відповідно до обряду.

2Композиції "Вечорниці", "Буковинський танець", "Танець-гра", "Довбуш" відрізняються новими рішеннями. Це вже об'ємні скульптурні зображення. Скажімо, надзвичайно цікава конструкція скульптурної композиції "Буковинський танець". В її основі коло: всі постаті об'єднані між собою і ніби поступово рухаються, відчувається чіткий ритм чоловічих і жіночих фігур.
Багатство тем, що представлені художницею, дали змогу організувати багато виставок, об'єднуючи роботи окремими узагальненими групами - "Верховинське весілля", "Великоключівське весілля", "Життя та побут села", "Зимовий одяг та етнографічні композиції", роботи на теми українських народних пісень "Вечорниці". А якщо ще цю творчість доповнити портретом веселої жінки з прекрасним почуттям гумору, яка майже до кожної своєї роботи складала вірші, вміла наспівати жартівливі коломийки, то будемо мати уяву про творчість Марії Федорівни, яка являє собою цікавий, маловідомий штрих у мистецтві самодіяльних художників. Теми її робіт, техніка їх виконання глибоко індивідуальні, підкорені принципам народного мистецтва, відображенням навколишнього світу. У 1986 році в Югославії видана "Енциклопедія примітивізму", твори М.Ковальчук ввійшли до неї.

Розміщення

  • м. Івано-Франківськ
    вул. Чорновола, 5

 

Вакансії

Години роботи

Понеділок - Четвер 12.00 - 23.00
П'ятниця - Неділя 12.00 - 00.00

Західноукраїнській інтелігенції присвячується

Powered by Warp Theme Framework